ChatGPT

ChatGPT


5
(2)

 

هوش مصنوعی روزبه روز پیشرفته تر میشود و شاهد توسعه محصولات جذاب و البته بعضاً ترسناکی با هوش مصنوعی هستیم. جدیدترین دستاورد این حوزه، یک چت بات به نام «ChatGPT» است.

چت بات ChatGPT در توییتر و رسانه های تکنولوژی غوغا به پا کرده است و این روزها تقریبا همه دارند دربارهی آن حرف میزنند.

برخی آن را جایگزین موتور جستوجوی گوگل میدانند و برخی میگویند تاثیری که بر دنیا خواهد گذاشت در حد و اندازه عرضه آیفون خواهد بود.

چرا این چت بات در روزهای اخیر تا به این اندازه موردتوجه قرار گرفته است؟

ChatGPT با تمام چت باتهای پیش از خودش فرق دارد. باهوش تر، عجیب و غریب تر و منعطف تر است.
میتواند جوک بگوید، کدنویسی کند و مقاله های دانشگاهی بنویسد.
میتواند نوع بیماری را تشخیص دهد، بازیهای متن محور در دنیای هری پاتر خلق کند و پیچیده ترین مباحث علمی را به سادهترین شکل توضیح دهد.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT به عنوان یک مدل زبانی مولد تعریف می شود. با این حال در عمل به عنوان یک چت هوش مصنوعی درک می شود که برای برگزاری مکالمات طبیعی آموزش و طراحی شده است.
این چت بات توسط OpenAI استارتاپی که ایلان ماسک یکی از بنیانگذاران آن است و میخواهد زودتر از همه به هوش مصنوعی انسانگونه برسد.  که در سانفرانسیسکو در سال 2015 توسط سم آلتمن، ایلان ماسک، گرگ براکمن، ایلیا سوتسکور و وویچ زارمبا تاسیس شد توسعه یافته است.

 

ChatGPT چه کاربردهایی دارد؟

برخی از برنامههایی که میتوانید برای آنها از ChatGPT استفاده کنید :

 • با GPT میتوانید متنهای منسجم و فصیح را در طیف وسیعی از سبکها، موضوعات و زبانها ایجاد کنید. علاوه بر این، می توان خلاصه اخبار، توضیحات محصول یا داستان را تولید کرد .
 • از GPT می توان برای ایجاد پاسخ های مناسب و سازگار برای یک چت بات در طیف وسیعی از زمینه ها استفاده کرد .
 • می توان از آن برای ایجاد پست ها و پیام های جذاب برای شبکه های اجتماعی استفاده کرد .
 • با GPT می توانید گزارش ها، ایمیل ها و سایر محتواها را برای برنامه های کاربردی تولید کنید .
 • به لطف چت GPT ، می توان مجموعه داده های بزرگ را تجزیه و تحلیل کرد و اطلاعات ارزشمندی را از آنها استخراج کرد.

ChatGPT چگونه کار می کند؟

همانطور که مخفف آن نشان می دهد، Generative Pre-Training Transformer ، ChatGPT یک مدل مولد ازپیش آموزش یافته ترانسفورمر است. ایده اصلی پشت یک مدل زبان مبتنی بر ترانسفورمر استفاده از مجموعه داده عظیمی از متون برای آموزش شبکه عصبی برای تولید متنی شبیه به متن ورودی است.
در مورد ChatGPT ، این مدل بر روی مجموعه دادهای از متن اینترنتی که متشکل از میلیاردها کلمه است آموزش داده شد.
این فرآیند آموزشی به مدل اجازه میدهد تا الگوها و ساختارهای زبان را بیاموزد، که آن را قادر میسازد متنی را تولید کند که از نظر گرامری صحیح و از نظر معنایی معنادار باشد.

GPT قادر به پردازش حجم زیادی از متون هستند که به آنها “آموزش” داده می شود.
مدل GPT-3 در حوزهی یادگیری ماشین معجزه میکند.
کیفیت نمونههایی که با استفاده از این هوش مصنوعی تولید شده، به قدری شگفت انگیز است که به سختی میتوان تشخیص داد آنها را انسان ننوشته است . این مدل ، 175 میلیارد پارامتر) الگویی در زبان که مدلهای مبتنیبر معماری ترانسفورمر از آن برای پیشبینی متنی معنادار استفاده میکنند؛ چیزی شبیه اتصالات بین نورونهای مغز انسان( دارد و آن را به بزرگترین مدل زبانی تبدیل می کند که تا کنون آموزش دیده است.
مدل GPT-3 بر روی مجموعه متنی آموزش داده شد که شامل بیش از 8 میلیون سند و بیش از 10 میلیارد کلمه بود. از این متون، مدل یاد میگیرد که وظایف پردازش زبان طبیعی را انجام دهد و متن منسجم و فصیح تولید کند. هنگامی که مدل به خوبی آموزش داده شد، می توان از GPT برای انجام طیف وسیعی از کارها استفاده کرد.

“خواندن تمام دادههای گنجانده شده در ChatGPT به هزار سال عمر انسانی نیاز دارد” حجم داده هایی که ChatGPT با آنها آموزش داده شده به حدی وسیع است که خواندن تمام آنها به گفتهی مایکل وولدریج، مدیر تحقیقات بنیادی هوش مصنوعی در مؤسسه هزار سال عمر « آلن تورینگ در لندن، به نیاز دارد.» انسانی او میگوید داده هایی که در دل این سیستم پنهان شده، دانش بینهایت بزرگی را دربارهی جهانی که در آن زندگی میکنیم، در خود جای داده است.

ChatGPT چگونه آموزش میبیند؟

برای آموزش از یادگیری تقویتی بر اساس بازخورد انسانی( Reinforcement learning with human feedback ) استفاده شده است.
از نوع هوش مصنوعی مولد (Generative AI) که به کمک یادگیری ماشین (Machine Learning) از داده هایی که از قبل توسط انسانها ایجاد شده، استفاده میکنند تا نتایج جدیدی ارائه دهند که به نظر منحصربه فرد میآید، اما در واقع چیزی جز چیدمان جدیدی از دادههای از پیش تولیدشده نیست .

هوش مصنوعی مولد دقیقا همان کاری را میکند که ما انسانها برای کارهای مختلف انجام میدهیم؛ یعنی، از چیزهایی که از دیگران یاد گرفتهایم، استفاده میکنیم تا بتوانیم مهارت مختص خودمان را پرورش دهیم؛ با این تفاوت که سرعت یادگیری هوش مصنوعی بینهایت از سرعت یادگیری انسانها بیشتر است و همین موضوع چت بات ChatGPT را جادویی میکند.

به طورکلی، به هوش مصنوعی مدلهای زبانی بزرگ، صدها میلیارد کلمه در قالب کتاب، مکالمات، صفحات وب و حتی پستهای توییتر و میشود و هوش مصنوعی به ( خورانده ) دیگر شبکه های اجتماعی کمک این منابع عظیم از داده، مدلی براساس احتمال آماری میسازد؛ یعنی کلمات و جملاتی که به احتمال زیاد پس از متن قبلی می آیند.

روش آموزش دادن مدل زبانی بهکار رفته در ChatGPT به این صورت بود که ابتدا تعداد زیادی سؤال و جواب که توسط افراد متخصص این حوزه، دستچین شده بودند، به آن داده شد.
سپس، این سؤال و جوابها در مجموعه دادهی مدل که به یک قالب مکالمه تبدیل شد گنجانده شد.
اولین چیزی که مورد نیاز بود جمع آوری داده های مقایسه بود که شامل دو یا چند پاسخ بود که بر اساس کیفیت رتبه بندی شدند.
بنابراین، از سیستم خواسته شد تا برای مجموعهی بسیار بزرگی از سؤالات متنوع که متخصصان با ChatGPT انجام داده بودند، چندین پاسخ مختلف ارائه دهد تا کارشناسان هر یک از آنها را از بهترین تا بدترین پاسخ، رتبه بندی کنند.
این آموزش ها بر روی پلتفرم Microsoft Azure بر روی یک ابر رایانه انجام شد.

ChatGPTمبتنی بر ترانسفورمر است به چه معناست؟ 

” ترانسفورمر ” نوعی پردازش داده است که بر روی یک دنباله از عناصر مانند کلمات در یک جمله یا کاراکترهای یک کلمه انجام می شود. ” ترانسفورمر” مدل های یادگیری ماشینی هستند که میتواند برای خواندن کلمات بسیاری )مثلا یک جمله یا پاراگراف( آموزش داده شوند و به نحوهی ارتباط آن کلمات با
یکدیگر توجه و سپس پیشبینی کنند کلمات بعدی چه خواهند بود.
معماری ترانسفورمرها بر اساس استفاده از توجه است تکنیکی است که به مدل اجازه می دهد در زمان پردازش دنباله به بخش های مختلف توالی ورودی در زمان های مختلف توجه کند تا اطلاعات را به طور مؤثرتری پردازش کنند.

منبع درآمد ChatGPT چیست؟

پنج روش کسب درآمد OpenAI از طریق ChatGPT چیست؟

 • ارائه API های پولی برای دسترسی به GPT که به شرکتها اجازه میدهد از این مدلها در برنامه ها و خدمات خود استفاده کنند و از آنها برای پردازش زبان طبیعی در برنامه های خود استفاده کنند.
 • ارائه خدمات توسعه برنامه مبتنی بر GPT برای شرکتها و سازمانها.
 • فروش محتوای تولید شده توسط GPT به شرکت ها یا افراد علاقه مند به استفاده از این نوع محتوا برای اهداف خود.
 • ارائه آموزش و مشاوره در استفاده از GPT به شرکت ها و سازمان هایی که مایل به استفاده از GPT در پروژه ها و برنامه های خود هستند.
 • ارائه مجوز استفاده از GPT به شرکتهای دیگر که می تواند شامل فروش حقوق استفاده انحصاری یا فروش حقوق استفاده غیر انحصاری باشد.

برخی تجارب کاربران ChatGPT

ChatGPT میتواند جواب سؤالات پیچیدهی ریاضی را در چند ثانیه به شما بدهد. ولی اگر سختترین مسائل ریاضی حلنشده مثل فرضیه ریمان یا P درمقابل NP را از این چتبات بپرسید، باید گفت که دانش ChatGPT از دانش انسانی گرفته شده و آنچه انسانها هنوز کشف نکردهاند، نمیداند. ChatGPT میتواند سناریو فیلم یا بازی، آن هم به سبک نویسنده یا کارگردانی خاص بنویسد. برای مثال، یکی از کاربران توییتر از ChatGPT خواسته بود اپیزودی برای کارتون ریکاندمورتی بنویسد که در آن ریک از دست مورتی عصبانی است؛ چون نمیداند نسبیت خاص چیست.

 • داستین یورک، دانشیار ارتباطات در دانشگاه مریویل، دید مثبتی به استفاده از ChatGPT در مدارس دارد و میگوید این چتبات
  میتواند به تفکر نقادانه دانشجویان کمک کند. او میگوید: “معلمان هم زمانی فکر میکردند گوگل، ویکیپدیا و اصلا خود اینترنت، آموزش را خراب میکند؛ اما دیدیم که این اتفاق نیفتاد. چیزی که مرا بیشتر نگران میکند، معلما نی است که بخواهند استفاده از هوش مصنوعی شبیه ChatGPT را ممنوع کنند .
 • الکس کوهن، مدیر ارشد محصولات شرکت Carbon Health ، از ChatGPT برای ایجاد رژیمی برای کاهش وزن متشکل از میزان کالری مصرفی، تمرینات ورزشی، لیست هفتگی وعدههای غذایی و این را از صمیم قلب « حتی لیست خرید برای تمام مواد موردنیاز استفاده کرد. او در توییتی نوشت که میگویم؛ ChatGPT ». شاید شگفت انگیزترین تکنولوژی دههی اخیر باشد.
 • ChatGPT میتواند عبارات باقاعده regex  را تجزیه و تحلیل کند. برنامه نویسی به نام جیمز بلک ولز دربارهی توانایی ChatGPT به توضیح regex در توییتی نوشت: مثل این است که یک مربی برنامهنویسی « 2۴ ». ساعته در دسترسات باشد با ChatGPT حتی میتوان نرمافزار توسعه داد.
 • اریک شلونتز، توسعه دهنده و مدیر ارشد Cobalt Robotics در توییتی نوشت که ChatGPT اینقدر کارش را درست انجام میدهد که سه روز است اصلا
  سایت Stack Overflow را باز نکرده است.
 • گیب رگلند که در وبسایت هنری هوش مصنوعی Lexica کار میکند، از این چتبات برای نوشتن کد وبسایتی که با ابزار React ساخته شده، استفاده کرد.

آیا با ورود ChatGPT حکومت بیست ساله Google پایان میپذیرد؟

Google موتور جستوجوی خود را در سال 1۹۹8 معرفی کرد و سالها است هیچ موتور جستوجویی نتوانسته به گرد پای آن برسد؛ اما اوضاع قرار است عوض شود. روشی که مدتها است برای جستوجوی کلمات در وب به کار برده میشود و در آن موتورهای جستوجو، کل اینترنت را برای پیدا کردن آنها زیرورو میکنند، در حال تغییر به روش جستوجو با مدلهای زبانی بزرگ است که با تجزیه وتحلیل دیتابیس های متنی عظیم، سعی میکنند سؤالات کاربر را درک کنند و به جای نمایش دهها
صفحه از نتایج مرتبط، به آنها بهطور مستقیم پاسخ دهند. و این دقیقا همان تکنولوژیای است که ChatGPT برای تولید پاسخهای بسیار سریع خود به درخواستهای کاربران استفاده میکند.

شاید Google یک تا دو سال تا آشفتگی کامل فاصله داشته باشد؛ چراکه هوش مصنوعی، نیاز به صفحه نتایج این موتور جستوجو را از بین میبرد و این دقیقا منبع اصلی درآمدزایی این شرکت است.
حتی اگر Google بتواند قابلیت هایی در سطح این نوع هوش مصنوعی را روی موتور جستوجوی خود ارائه دهد، قادر نخواهد بود بدون ازبین بردن ارزشمندترین بخش کسبوکار خود، این کار را انجام دهد.
ChatGPT دقیقاً همان چیزی را عرضه میکند که به دنبال آن هستید اما Google فهرستی از موضوعاتی ارائه میدهد که میتواند کمککننده باشد. در مقابل باید وقت بگذارید و آنچه را که دنبالش هستید پیدا کنید . خود Google قبلاً یک روبات چت هوش مصنوعی به نام LaMDA ایجاد کرده است. عملکرد روبات چت گوگل آنقدر به مکالمه انسانی نزدیک بود که یک مهندس گوگل ادعا کرد LaMDA احساساتی است. طبق گزارشها، Google در حال افزایش کار در پشت صحنه است تا شکاف تکنولوژیک را با مدل ChatGPT OpenAI کاهش دهد.

 

برخی از منتقدان هشدار میدهند ChatGPT میتواند مهمترین تهدید برای جستوجوگر گوگل در سالهای اخیر باشد هرچند روباتهای چت مانند OpenAI منحصراً برای جستوجو ساخته نشده اند و دانش آن به دلیل عدم دسترسی به اینترنت و تنها بر اساس مجموعه دادهای هرچند عظیم اما تا سال ۲0۲1 آموزش داده شده در زمان منجمد شده است.

برخی در توییتر قبلاً اعلام کردهاند که ChatGPT گوگل بعدی خواهد بود . تا چند سال آینده، هوش مصنوعی روش جستوجوی ما را در اینترنت تغییر خواهند داد. اگر گوگل نخواهد سوار این قطار شود، به احتمال زیاد شرکت دیگری مثل مایکروسافت با همکاری OpenAI جای آن را خواهد گرفت

کوین روس، خبرنگار نیویورک تایمز میگوید :
“ چیزی که دربارهی ChatGPT مرا متحیر میکند این است که این چتبات حتی بهترین ابزار هوش مصنوعی OpenAI نیست . همین حالا این شرکت در حال توسعهی نسخهی بعدی مدل زبانی GPT-4 است و اگر با افراد سیلیکون ولی که در حوزهی پژوهشهای هوش مصنوعی کار میکنند صحبت کنید، جوری راجع به GPT-4 حرف میزنند انگار که قرار است جادو کند ”! “آیا دنیا برای GPT-4 با یک تریلیون پارامتر و قدرت پردازشی به مراتب بیشتر از GPT-3 آماده است؟”

 

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

جون ما روی یکی کلیک کن!

میانگین نمرات 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

دوست خوبم شما هنوز به ما رای ندادی!

جواد میرزاییمشاهده نوشته ها

Avatar for جواد میرزایی

سلام دوستان جواد میرزایی هستم کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب و کار الکترونیک دانشگاه تهران -عاشق یادگیری به خصوص در زمینه دیجیتال مارکتینگ در حال حاضر در زمینه های -طراحی سایت -SEO یا بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو -تولید محتوا-کپی رایتر -لینک سازی برای سایت ها از هر نوعی -تجزیه و تحلیل تخصصی رقبا در زمینه SEO-بازاریابی الکترونیکی و خیلی کارهای دیگر در این زمینه فعالیت می کنم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.